ثبت اختراع

اولین گام به منظور ثبت اختراع ، تکمیل فرم اظهارنامه اختراع در سامانه مرکز مالکیت معنوی می باشد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط شکلی و ماهوی برای ثبت اختراع را تعیین کرده و ثبت اختراع را مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت دانستند. موسسه ثبتی و حقوقی ملاصدرا افتخار دارد که با محوریت امور ثبتی از جمله ثبت شرکت، خدمات ارزنده ای نیز به جامعه مبتکرین و مخترعین ارائه نموده و نقش خود را در راستای پیشرفت و توسعه میهن عزیزمان ایفا کند.و در سالهای خدمت بالغ بر ۱۰۰۰ ثبت اختراع را در پرونده سبقه و ثبتی خود داشته باشد. برای درخواست حمایت از تکمیل اختراع می‌توان مستقیماً به مراکز رشد و برای تجاری‌سازی اختراع مستقیماً به پارک‌های فناوری مراجعه کرد. علاوه بر موارد فوق، کلیه مراجع منطقه‌ای و اداره کل امور نوآوران و ارزشیابی فناوری آماده راهنمایی و معرفی متقاضیان به مراکز رشد و پارک‌های فناوری و دیگر نهادها و سازمان‌های حمایت‌کننده از نوآوران، هستند.

هم چنین اختراع مورد نظر نباید در هیچ کشوری ثبت شده و یا طرح آن ارائه شده باشد. درخواست کتبی مبنی‌بر عدم ذکر نام مخترع، درصورتی که او بخواهد نامش در گواهینامه‌ اختراع درج نشود. البته سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و همچنین مراجع علمی و دانشگاههای ذیصلاح جهت بررسی مذکور مبالغی را شارژ می نمایند. این مورد به نوع اختراع ادعا شده بستگی دارد، لذا می تواند نقشه، نمودار و یا فرمولهای مربوطه را شامل گردد. تصاویر مربوط به اختراع با درج شماره هایی که در متن توصیف نامه تشریح گردد.

  • قبل از شروع مراحل ثبت اختراع به منظور جلوگیری از حذف اطلاعات در صورت قطعی برق و اینترنت، می‌بایست همان ابتدا از گزینه ثبت موقت استفاده کرد تا یک کد رهگیری برای مخترع ارسال و سپس در صورت ایجاد تغییر، قبل از نهایی کردن اظهارنامه در هر زمانی به پنل کاربری خود دسترسی داشته باشد.
  • در غیر این صورت حتی با وجود نوآوری و نوین بودن اگر با صنایع ملی و یا جهانی مطابقت نداشته باشد؛ عملا بیهوده خواهد بود.
  • تبصره ۵- تقاضانامه‌ای که دارای متقاضی با ملیت غیرایرانی است، تنها زمانی مشمول حمایت از ثبت تحت PCT می‌شود که متقاضی مابه‌التفاوت هزینه مربوطه را که به WIPO پرداخت می‌گردد، برعهده گیرد.
  • در برخی از كشورها از هر دو روش استفاده می گردد مثلا در سوئیس در مورد اختراعاتی كه در زمینه ساعت و دارو انجام می گیرد روش تحقیقی ودر سایر زمینه ها با استفاده از روش اعلامی نسبت به ثبت اقدام می شود.
  • تبصره- مراکز ذی‌صلاح برای تودیع و صدور گواهی و شناسه(کد) تودیع برای مواد زیستی و ژنتیکی توسط مرجع ثبت اعلام می‌شود.
  • از وضعیت دانش قبل از اختراع و پیشرفت های مربوط به اختراع ادعایی که تا کنون رخ داده توضیحاتی ارائه شود.

مثل حق تولید صادرات عرضه و واردات و… مدت زمان اعتبار ورقه اختراع، ۵ الی ۱۰ تا ۱۵ سال و یا نهایتاً ۲۰ سال است. یکی از مهم‌ترین مراحل ثبت برند تجاری، وارد کردن کلیه اطلاعات محصول و یا فرایند اختراع شده است. چرا که کارشناسان و اعطا کنندگان حق امتیاز این سازمان، براساس توضیحات اظهارنامه اختراع، به قبول یا رد اختراع اقدام می‌کنند. بهتر است این مرحله را توسط یک کارشناس و یا وکیل طی کنید تا اطلاعات فنی اختراع به طور کامل بدون هیچ کم و کاستی نیز در سایت برگزاری شود. ثبت اختراع به معنای ثبت محصول و یا فرایندی است که جدید و نوین بوده و در راستای رفع مشکل خاصی ایجاد می‌شود.

امکانات سایت ثبت اختراع Iripo Ssaair

ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی‌، اختراعی کاربردی محسوب می‌شود که در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. مراد از صنعت‌، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع‌دستی‌، کشاورزی‌، ماهیگیری و خدمات نیز می‌شود. اختراعی از نظر صنعتی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. بمنظور اینکه یک اختراع قابل ثبت باشد، باید بتوان آنرا در صنعت یا برای مقاصد تجاری استفاده کرد. این اختراع نمی تواند صرفا یک پدیده نظری مفید باشد و باید برخی از فوائد عملی را نیز ارائه دهد.

ثبت اختراع

در اینگونه جوامع سعی میکنند تا پیش از ثبت شرکت آنرا کاملا محرمانه نگه دارند و در صورت صحت داشتن اختراع آنرا ثبت کنند و در غیر اینصورت آنرا رد کنند. برای آگاهی بیشتر از مشخصات امکانات رفاهی سازمان اینجا مراجعه نمایید. این آیین‌نامه در ۱ مقدمه، ۸ ماده و ۱۶ تبصره در تاریخ ۱۱/۱۰/ ۱۴۰۰ بازنویسی شده، به تأیید کمیته‌ اجرایی کانون رسیده و از همان تاریخ قابل اجرا است. لطفا کد ثبت نام را در کادر زیر وارد نموده، سپس بر روی دکمه تایید و ثبت نام کلیک کنید. تأکید می­‌شود بر اساس موارد ذکرشده در بالا تقاضانامه‌­هایی موردحمایت خواهند بود که انتشار نداشته­ باشند. ۶- درصورت صدور پروانه بهره برداری بدون موافقت مالک، اجزاء (۱) و (۲) این بند و بندهای (ب ) تا (و) و نیز بند (ط ) این ماده قابل اعمال است .

اگرچنانچه اختراعی مشابه با آن وجود داشته باشد، از مخترع دعوت به عمل می آید که پرونده مشابه را رویت کند. پس از ثبت تقاضانامه که مراحل آن به صورت کامل در این مقاله ذکر شد ، می بایست منتظر بررسی کارشناسان مربوطه باشید و نتایج بررسی را نیز از طریق حساب کاربری خود در سامانه مرکز مالکیت معنوی پیگیری نمایید. بر اساس ماده ۱۳ این طرح، ثبت اختراع مطابق این قانون، مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است. تبصره۲- فن یا صنعت پیشین، یعنی هر آنچه قبل از تاریخ تقاضای ثبت یا در موارد مقتضی، قبل از تاریخ حق تقدم ناشی از اظهارنامه‌ ثبت اختراع، در هر نقطه‌ از جهان از طریق انتشار شفاهی، کتبی، استفاده‌ عملی یا از هر طریق دیگر برای عموم افشاء شده باشد. برای درخواست ارزیابی و تأیید علمی اختراع لازم است که به اداره کل امور نوآوران و ارزشیابی فناوری واقع در تهران، خیابان انقلاب، میدان فردوسی، خیابان فرصت جنوبی، شماره ۷۱، طبقه پنجم مراجعه شود.

انواع پتنت

اظهارنامه باید فقط به یک اختراع یا دسته ای از اختراعات مرتبط که یک اختراع کلی را تشکیل می دهند مربوط باشد در غیر این صورت، متقاضی می تواند اظهارنامه مربوط به اختراع خود را به دو یا چند اظهارنامه مجزا تقسیم نماید . د)منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک و تولید آن ها مورد حمایت قانون گذار نبوده بنابراین اشخاص نمی توانند به عنوان اختراع نسبت به ثبت آن اقدام نمایند. قانون گذار به سبب این که روش های تشخیص و معالجه بیماری انسان و حیوان فاقد کاربرد صنعتی می باشد آن ها را مورد حمایت قرار نداده و قابل ثبت نمی باشد.

باز هم تاکیید می‌کنیم که اظهارنامه اختراع شما باید به نحوی نوشته شده باشد که ادعا کند؛ اختراع شما نوین، ابتکاری و کاربردی است. جهت تنظیم یک اظهارنامه، می‌توانید از یک شرکتی که در این زمینه سال‌ها تجربه های زیادی کسب کرده است کمک بگیرید. در حال حاضر افق نیکان، به عنوان اولین شرکت دارای مجوز ثبت اختراع در کشور از سوی وزارت علوم و فناوری، می‌تواند به شما در این مسیر راهنمایی کند. از دیگر معیارهایی که از سوی دولت‌ها و سازمان جهانی ثبت اختراعات برای درخواست کننده ثبت اختراع در نظر گرفته می‌شود؛ تازگی و نوین بودن آن است. آن چیزی که مخترع، با نوآوری و خلاقیت ایجاد کرده به هیچ عنوان نباید توسط شخص دیگری از قبل ایجاد شده باشد. در اصطلاح تخصصی تر باید اختراع مورد نظر، ابتکاری باشد و تا آن زمانی که بیان می‌شود؛ در حال استفاده نباشد.

مراحل و مدارک ثبت اختراع

حق اختراع در واقع همان حق انحصاری اختراع است که مخترع پس از ثبت آن برای مدت محدودی حق استفاده انحصاری آن دارد. حق اختراع زمانی برای مخترع انحصاری خواهد شد که مخترع نسبت به ثبت اختراع خود اقدام نماید. سامانه ثبت شرکت میزان با هدف تسهیل در امور اداری شرکتها و موسسات، حسابداری و مالیاتی و مشاوره کسب و کار فعالیت خود را آغاز نموده است. ثبت میزان همواره کوشیده است خدمات خود را به بهترین شکل ممکن در سریعترین زمان به انجام برساند و مشاوری امین برای مدیران و کارآفرینان عزیز کشورمان باشد. امور اداری و برند سازی شرکت خود را از zero تغییرات شرکت تا 100 به ما بسپارید و تمرکز خود را بروی امور تخصصی کارتان بگذارید.

چنانچه درخواست کننده قبلا اظهارنامه های دیگری نیز ارائه کرده باشد بر اساس حق تقدم اولویت انجام آنها مشخص خواهد شد و زمان آن تعیین می شود. برای اطلاع از تمامی آدرس ها می توانید با کارشناسان مجرب موسسه پایش در تماس باشید تا به صورت تخصصی شما را در راه ثبت اختراع خود از صفر تا صد امور شما را راهنمایی کنند. منظور از اختراع نتیجه طرحییا فرآورده ای است که از تفکر و ذهن خلاق بدست آمده و برای اولین بار توسط افراد ارائه شود و باعث تسهیل و رفع ایرادات در وسایل و فناوری و صنعت شود و در زمان حال دارای کاربرد باشد.

ملاصدرا در سامانه مربوطه، متقاضی را ثبت نام نموده و از آن پس کاربر یک حساب کاربری خواهد داشت که میتواند پیگیری فرآیند ثبت بین المللی خود را از آنجا انجام دهد. در این روش، اگر ادعای مخترع صحت کافی و شرایط اصلی ثبت (جدید و مبتکرانه بودن و دارای کاربرد صنعتی) را داشته باشد، اختراع او به ثبت خواهد رسید. مرجع ثبت پس از دريافت درخواست صدور پروانه اجباري بهره‌برداري، موضوع بند (ح) ماده 17 قانون، بايد آن را در دفتر مخصوص ثبت و ظرف 10 روز از زمان دريافت همراه با دلايل، مدارك و مستندات به دارنده حق اختراع مقدم يا مؤخر ابلاغ نمايد. دارنده حق اختراع مقدم يا مؤخر بايد نظرات و دلايل و مدارك خود را ظرف 30 روز از تاريخ ابلاغ به مرجع ثبت تسليم نمايد. مرجع ثبت، مدارك و مستندات طرفين را جهت اتخاذ تصميم تسليم كميسيون مذكور در ماده 170 اين آيين‌نامه خواهد كرد. كميسيون پس از استماع اظهارات طرفين، در مورد اعطاي پروانه اجباري بهره‌برداري و شرايط و حدود و مبلغ قابل پرداخت به تشخيص كارشناس رسمي، يا رد درخواست، تصميم‌گيري خواهد كرد.